Beagleboard REV.C4

BeagleBoard to zintegorowany na małej płytce (mniej niż 8x8cm) kompletny system komputerowy oparty o System-on-a-chip (SOC) Texas Instrumments (TI), o niezwykle małym poborze prądu (<2W).

Ów wspomniany SOC to chip OMAP3530 z wbudowanym procesorem ARM Cortex-A8, DSP TMS320C64x+ oraz GPU PowerVR SGX530. Wyjście video realizuje poprzez niezależne złącza HDMI i S-Video. Do tego slot SD/MMC, host USB i ekstra port USB OTG. Warto wspomnieć o RS232, JTAG i dwóch konektorach audio (in/out) (chipset TWL4030). W praktyce jest to wszystko czego potrzeba, żeby komfortowo używać najnowszego Linuxa Ubuntu w trybie tekstowym. W X-Windows RAM 256MB jest już ograniczeniem, zwłaszcza jeżeli pozbawiamy się mozliwości użycia swap'a gdyż nasz podstawowy dysk jest kartą SD. Swap'a na SD nie biorę pod uwagę.

BeagleBoard w tej chwili dostępna jest poprzez DigiKey w dwóch wersjach: łatwiej dostępna, starsza i tańsza Rev.C4 oraz obecnie najnowsza edycja: BeagleBoard xM.

Podstawowe różnice między C4 a xM:
system Rev.C4 xM
procesor OMAP3530 720 MHz ARM Cortex-A8 core DM3730 1 GHz ARM Cortex-A8 core
LPDDR RAM 256MB 512MB
NAND Flash 256MB brak
USB USB host, USB OTG 4xUSB + USB OTG
Ethernet brak 1 port

Ta nowsza jest przede wszystkim o wiele bardziej rozbudowana Garść linków na temat produktu:

  1. Beagleboard.org Podstawowa strona związana z tą płytką
  1. Ångström
  2. Debian

Ångström

To pierwsza dystrybucja Linuxa z którą zacząłem testy. Niestety karta WiFi, którą używałem nie współdziała z systemem. Bez przeprowadzania dużego śledztwa sprawdziłem Ubuntu. Tym razem pełen sukces. Ubuntu sprawiło wrażenie systemu o wiele bardziej dopracowanego.

Ubuntu 11.04 ARMv7

Instalacja

Komplet informacji tutaj.

Audio

Właściwie wszystko chodzi od razu. Sterownik jest wbudowany w jądro, nie jest w postaci modułu. Cała sztuka polega na tym aby go wstępnie odpowiednio skonfigurować gdyż chipset TWL4030 był dla mnie bardzo złożony gdy spojrzałem na niego od strony miksera.

Pierwszą czynnością jest więc zainstalowanie mplayera i alsa-base. Potem należy skonfigurować mikser - uruchamiamy alsamixer i po kolei ustawiamy następujące parametery:

  1. DAC2 Analog - na maksa
  2. DAC2 Digital Coars - dajemy na maksa
  3. DAC2 Digital Fine - tak na 1/3
  4. Headset - to na maksa
  5. HeadsetL Mixer AudioL1 - odblokowane (nie na mute)
  6. HeadsetL Mixer AudioL2 - odblokowane (nie mut)

Bez powyższych wstępnych ustawień trudno jest zacząć. Sam spędziłem wiele czasu wypróbowując różne ustawienia aż w końcu znalazłem właściwie gdzieś na sieci.

Wbudowane audio nie jest rewelacyjne pod względem jakości dzwięku - bardzo szumi i ma raczej kiepską dynamikę.

Pożyteczne linki


© 06.2011 Jerzy Kędra